Bella - sztuka jaka jest szkoła

21 kwiecień 2016r.

BELLA

Widowisko ukazuje nam wielką prawdę. A mianowicie, że najczęstszą przyczyną, przez którą młody człowiek staje się agresorem jest brak zainteresowań, nieasertywna postawa życiowa, błędne przekonanie, że w dzisiejszych czasach takie właśnie zachowanie jest właściwe. Pośród przyczyn takiego stanu rzeczy m.in. pojawia się nuda. Dlatego aby powstrzymać narastanie agresji, nienawiści i nietolerancji warto zorganizować czas wolny młodzieży. Pokazać, że poza lekcjami można zajmować się sportem czy kulturą.

Brak miłości i pozytywnych wzorców wytwarza postawy agresji i wrogości u dzieci. Często miejscem powstawania zachowań agresywnych jest dom

i panująca tam przemoc. Często jest to również szkoła. Wynika to z kłopotów w nauce, dominacji starszych kolegów nad młodszymi, konfliktów między rówieśnikami. Dostrzeganym zjawiskiem jest również nękanie psychiczne za pomocą telefonów, sms-ów, e-maili lub działań w Internecie.

Szkoła nie jest w stanie sama usunąć ze swoich progów problemu przemocy, ale może na nią reagować i wyrażać to za pomocą zrozumiałych dla uczniów środków. Może za pomocą organizowanych przedstawień, w sferze kultury, sprzeciwić się brutalnym zachowaniom wobec otoczenia. Wskazać nieuchronność konsekwencji za złe uczynki: kradzież, przemoc, itd. Być może jest to jeden ze środków, który pomoże położyć kres przemocy.  Naszym zadaniem jest wykorzystać każdą możliwość, by pokazać młodym ludziom, że ich działania są niewłaściwe, czyniące innym krzywdę.

Poprzez sztukę wspaniale można wzbogacić postrzeganie świata przez młodzież. Ukazać właściwe, wartościowe wzorce, wolne od przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej; przedstawić rolę dorosłych, jako opiekunów, zawsze stojących w obronie pokrzywdzonych.

Bella, jak zwykle nie przygotowała się do lekcji. Polonista jest niezadowolony ze stanu jej wiedzy. Bella jest typową przedstawicielką wystrojonych, wypielęgnowanych nastolatek, uważającą, że jej się wszystko należy, żądającą od rodziców coraz więcej i więcej. Bella wykazuje postawę roszczeniową, nie licząc się z innymi, w zamian nie dając z siebie nic – opuszcza lekcje, nie przygotowuje się na zajęcia, nie czyta lektur.  Jednocześnie drwi z mniej zamożnych, mniej zadbanych koleżanek wyśmiewając je na portalu społecznościowym i powodując wykluczenie z grupy.

Siostra Belli – zabiera młodszym i słabszym kolegom pieniądze, śniadania, a także cenne rzeczy, stosują przemoc, nękani telefonami, dręczy sms-ami, wyszydza w Internecie. Jedną z ich ofiar jest Aga. Aga jest całkowitym przeciwieństwem rodzeństwa. Jest grzeczna i układna, dobrze się uczy. Polonista przygotowuje inscenizację „Opowieści z Narnii”. Jedną z aktorek jest właśnie Aga. Podczas spotkania Agi z Polonistą w sprawie przedstawienia, dziewczyna wyjawia, że doznaje nieprzyjemności zarówno ze strony  Belli.

Polonista postanawia działać. Przeprowadza poważną rozmowę z Bellą. Okazuje się, że siostra nie zdaje sobie sprawy, że za takie zachowania grożą kary.

Ostatecznie  Bella postanawia się zmienić. Aga przyjmuje przeprosiny a Bella  przyjmują rolę w „Opowieści z Narnii”.

• 24 kwiecień 2024r. - dzień kolorów - różowy