Wycieczka w ramach Odkrywamy Małopolskę

8 październik 2020r.

Wycieczka do Zubrzycy Górnej i Sidziny.

Klasy I-III w ramach projektu „Odkrywamy Małopolskę” zwiedziły Skansen w Zubrzycy Górnej i w Sidzinie.

W Zubrzycy Górnej spacerując pomiędzy drewnianymi budynkami dzieci poznawały dawną zabudowę wiejską oraz wyposażenie domów. Zespół zabytkowych zabudowań architektury drewnianej(z pełnym wyposażeniem, udostępnionych do zwiedzania) jest rozmieszczony na terenie rozległego pięknie utrzymanego parku.   Następnie przejechaliśmy do Muzeum Kultury Ludowej w Sidzinie. Na terenie tego skansenu znajdują się także zabytki architektury drewnianej:
- chałupa Banasika z 1809 roku, przeniesiona z Małej Sidzinki,
- ponad stuletnia chałupa Anny Kozioł ze Spytkowic,
- piętrowy spichlerz tzw. "górka" z 1897 roku,
- dziewiętnastowieczna kuźnia wraz z wyposażeniem z Górnej Sidziny,
- dzwonnica loretańska z Wielkiej Polany,
- chałupa wójta Maja z drugiej połowy XVIII wieku.
- młyn wodny.

Dodatkową atrakcją skansenu jest ekspozycja rzeźb plenerowych, które przedstawiają postacie z legend i baśni z naszego terenu.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń oraz pokrzepieni gorącym poczęstunkiem udaliśmy się do domów, przywożąc ze sobą ładną pogodę.

• 24 kwiecień 2024r. - dzień kolorów - różowy