Język polski

Przedmiotowy zakres wymagań z języka polskiego w zdalnym nauczaniu w klasach IV, V, VII,VIII.

W związku z pandemią koronowirusa zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej, system oceniania zostaje zmodyfikowany na czas nauczania zdalnego.

1. Uczniowie otrzymują oceny z następujących form sprawdzania wiedzy:
  • praca pisemna
  • odpowiedź ustna
  • aktywność na zajęciach
  • prezentacja
  • referat
  • projekt

1. Głównym kryterium oceniania jest zaangażowanie ucznia w naukę przedmiotu oraz jego aktywność. W mniejszym stopniu ocenie podlega wiedza oraz umiejętności.
  2. Nauczyciel omawia formy pisemne indywidualnie z uczniami poprzez formę mailową lub na konsultacjach audio.
  3. Uczeń otrzymuje wszystkie potrzebne materiały online (np. w postaci linku) od nauczyciela, umieszczone na platformie edukacyjnej.
  4. Na miesiąc przed wystawieniem ocen semestralnych i rocznych uczniowie oraz rodzice są informowani o przewidywanych ocenach niedostatecznych.
  5. Rodzice są informowani o postępach uczniów- osiągnięciach i trudnościach(e-dziennik)
  6. Wymagania edukacyjne zostają zgodnie z zaleceniami zmniejszone do wymagań koniecznych, to jest takich, które umożliwiają zrozumienie kolejnych partii materiału przewidzianych programem nauczania.
  7. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności są dostosowane do możliwości technicznych sprzętu, jakim uczeń dysponuje.

Kryteria oceniania

Ocenę celującą – otrzymuje uczeń, który:

• posiada wiadomości i umiejętności wykraczające poza program nauczania w
  • danej klasie,
  • biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami,
  • wykazuje dużą samodzielność i kreatywność w wykonaniu zadań,  które oddaje w wyznaczonym terminie.

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

• opanował w zakresie podstawowym te wiadomości i umiejętności określone w programie, które są konieczne do dalszego kształcenia,
  • wykazuje dużą samodzielność i potrafi bez pomocy nauczyciela wykonać zadania,
  • wykonuje prawidłowo wszystkie wyznaczone zadania, oddaje je w wyznaczonym terminie.

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

• poprawnie stosuje wiadomości i umiejętności do wykonania typowych zadań
    i problemów, w niewielkim stopniu korzysta z pomocy nauczyciela,
  • wykonuje wszystkie wyznaczone zadania, oddaje je w wyznaczonym terminie.

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

• z pomocą nauczyciela poprawnie stosuje wiadomości i umiejętności do wykonania typowych zadań i problemów,
  • wykonuje część wyznaczonych zadań.

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

• ma pewne braki w wiadomościach i umiejętnościach określonych w programie, które są konieczne do dalszego kształcenia,
  • wymaga znacznej pomocy nauczyciela przy wykonaniu zadań ,
  • nie oddaje w wyznaczonym terminie zadań.

Ocenę niedostateczną  (TYLKO W SZCZEGÓLNYCH WYPADKACH)– otrzymuje uczeń, który:

• nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności zawartych w
  • programie,
  • nie potrafi, nawet z pomocą nauczyciela rozwiązać prostych problemów, nie oddaje zadań.